SŁOWIAŃSKIE ŚWIĘTO DZIADY W GRODZISKU OWIDZ

Przed nami mała podróż w czasie. Zapraszamy na dawne słowiańskie święto Dziady, które odbędzie się w Grodzisku Owidz już w najbliższą sobotę 27.10. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć inscenizację dawnych obrzędów, wysłuchać wykładu popularnonaukowego, koncertu oraz wziąć udział w warsztatach plecionkarskich.

Dziady w obrzędowości dawnych Słowian to czas dedykowany zmarłym przodkom, czas interakcji z ich duszami, które w ten jesienny, mroczny czas mogą – jak wierzono – powracać do świata żywych. Należy ich godnie przyjąć, nakarmić, napoić i pozwolić się ogrzać przy ogniu. Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym, Grodzisko Owidz zaprasza wszystkich zainteresowanych na inscenizację obrzędu Dziadów, który zaprezentuje grupa odtwórców historii wczesnego średniowiecza z Poznania i Trójmiasta. Spektakl to niesamowite widowisko i żywa lekcja historii. Start inscenizacji tuż po zmroku, o godzinie 17:30.

Dziady w Grodzisku Owidz

Fot. Adam Maćkowski

Uwaga! Organizatorzy proszę o nieużywanie fleszy podczas wydarzenia.

Przed inscenizacją obrzędu na owidzkim grodzie, warto wysłuchać w sali konferencyjnej Grodziska Owidz popularnonaukowego wykładu pt. „Wizja śmierci i życia pozagrobowego u dawnych Słowian”. Zaplanowany jest on na godzinę 15:00. Wykład wygłosi dr Paweł Szczepanik, autor książki „Słowiańskie zaświaty”. Natomiast od godziny 11:00 trwać będą warsztaty plecionkarskie (zapisy na warsztaty: grodziskoowidz@gmail.com). Program wydarzenia zwieńczy okolicznościowy koncert Sebastiana Madejskiego: „Dziady na jeden głos, czyli Pośpiewy Fragmentaryczne”. (godz. 19:00, sala konferencyjna).

Plakat wydarzenia z programem

Wydarzenie na FB

Tegoroczne Dziady w Grodzisku Owidz są częścią projektu „Kociewski rok z dawną Słowiańszczyzną” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele Grodziska Owidz. Projekt dofinansował Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Grodzisko Owidz na FB:

Jak dojechać: