Fabryka Aniołów (Fabryka An)i(ołów)

Wrocławska Fabryka Aniołów. Niesamowite rzeźby anielskie zaprojektowane i wykonane przez charyzmatycznego filmowca, Piotra Żukowskiego. Zobaczcie od czego się zaczęło…

Od Starożytnej Grecji ludzie wyobrażali sobie uskrzydlone postaci. Nike, Erosa, Heliosa uczynili swoimi bogami. We wszystkich wielkich religiach pojawiały się Anioły. Era chrześcijaństwa przyniosła rozkwit malarstwa, a potem rzeźbiarstwa, gdzie Anioły często były nieodłącznymi bohaterami wielu scen biblijnych.

Dziś Anioły, chociaż najczęściej kojarzą się z wiarą, zdobyły swoje miejsce we współczesnej przestrzeni wielu ludzi. Można je kupić prawie w każdej kwiaciarni i sklepie z pamiątkami, w każdym kolorze i z praktycznie z każdego tworzywa.
Mówi się, że każdy ma swojego Anioła, tylko nie każdy go jeszcze poznał i pokochał. Nagle w moim życiu pojawiły się osoby, które wierzą w Anioły, piszą o nich wiersze, kolekcjonują, a nawet fotografują. Zacząłem obserwować i analizować Anioły. Przede wszystkim w rzeźbie i malarstwie. Kiedyś w świętym mieście Częstochowie zobaczyłem w pewnej kwiaciarni dużą figurę Anielicy. Bardzo mi się spodobała, ale wtedy nie była na moją kieszeń. Potem nigdy i nigdzie już na taką nie natrafiłem. Ale została w mojej pamięci.

 

Każdy powinien mieć swojego Anioła Stróża 🙂

Jakiś czas potem, zwiedzając m.in. krakowskie sklepiki z tysiącami małych aniołków, pomyślałem, że może sam spróbuję swoich sił i sam stworzę dużą Anielicę. Zrobiłem szybki kurs ceramiki, który bardzo szybko mi uzmysłowił jak wiele jest przeszkód technologicznych i ekonomicznych przy wytwarzaniu tak dużych obiektów. Nie poddałem się. Zamieniłem glinę na mieszanki zapraw z małą domieszką metaloplastyki. Po wielu próbach i wielu miesiącach osiągnąłem satysfakcjonujący efekt, który był na tyle doskonały, aby podzielić się nim ze światem. Pierwsza Anielica, która została zduplikowana, dostała imię jak moja mama – Anna Maria. Pierwsza partia przyjechała z odlewni 28 marca 2017 roku i tak rozpoczęła oficjalnie działalność Fabryki An)i(ołów. Anielice na razie można kupić przez Internet oraz w wybranych sklepach i galeriach we Wrocławiu. W planach są kolejne modele, jak Anioł Miłości czy Anioł Obfitości. Póki co trwają prace nad kolejnymi doskonałymi prototypami.

Piotr Paweł Żukowski

Reżyser, operator i realizator filmowy,

doktorant wydziału reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

Piotr Żukowski - Fabryka Aniołów
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/page.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpg%2FFabryka-Anio%25C5%2582%25C3%25B3w-952750018163599%2Fabout%2F%3Fref%3Dpage_internal&tabs=timeline&width=300&height=400&small_header=false&adapt_container_width=true&hide_cover=false&show_facepile=true&appId=395204987539291" width="300" height="400" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true"></iframe>
Piotr Żukowski - Fabryka Aniołów