Królewskie Miasto Łęczyca
W samym sercu Polski, przy trasie łączącej północ z południem kraju, nad rzeką Bzurą, położone jest Królewskie Miasto Łęczyca. To miejscowość o ogromnym znaczeniu zwłaszcza dla średniowiecznej Polski. Powstała wiele wieków przed Łodzią – obecną stolicą województwa, a nawet Warszawą. Warto się w niej zatrzymać i zobaczyć ślady świetności Łęczycy, swoiste pomniki historii.
Już około 1000 lat temu Łęczyca znajdowała się na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Przejeżdżały tędy orszaki królewskie i obcokrajowcy, np. arabski geograf Al-Idrisi w roku 1154. W swoim dziele pt. Księga Rogera zamieścił nazwę Łęczycy jako N(u)grada (pol. Nowygród) pośród innych polskich miast: Krakowa, Sieradza, Gniezna, Wrocławia, oraz Santoka.
HISTORYCZNIE I OBECNIE
W X-XIII wieku istniał tu gród, nad którego rekonstrukcją w pobliskim Tumie czynione są obecnie prace. W połowie XII wieku na miejscu istniejącego wcześniej opactwa benedyktyńskiego (obecny Tum), wybudowano niezwykłą Archikolegiatę w stylu romańskim. Stała się ona miejscem zjazdów książęcych i synodów kościelnych metropolii gnieźnieńskiej. To tutaj odbywały się pierwsze polskie sejmy. Obecnie obok Archikolegiaty w Tumie znajduje się skansen etnograficzny „Łęczycka Zagroda Chłopska”.
W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki włączył Księstwo Łęczyckie do Polski i pozostawił po sobie wspaniałą rezydencję – Zamek Królewski. W zamku przebywali także inni polscy królowie, m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz IV Jagiellończyk. Zamek kilkakrotnie niszczyły pożary i wojny szwedzkie. Obecnie na terenie zamku znajduje się Muzeum, w którym możemy podziwiać m.in. rzeźby prezentujące różne wcielenia Diabła Boruty.
Istnieje wiele legend, wedle których podziemia zamku zamieszkiwał Diabeł Boruta, początkowo żyjący jako XIV-wieczny szlachcic. Diabeł – symbol Łęczycy – dobrze znany jest w całej Polsce. We wszystkich poświęconych mu legendach wykazuje się dużą przebiegłością, sprytem i nadludzką siłą. Zazwyczaj przechytrza innych za pomocą swoich „diabelskich sztuczek”. Jednak w wielu legendach możemy go poznać też jako dobroczyńcę, pomagającego biednym.
W 1939 na terenach Łęczycy i okolic stoczono największą bitwę kampanii wrześniowej – Bitwę nad Bzurą. Były to walki Armii „Poznań” i „Pomorze” z niemiecką 221 Dywizją Piechoty. W nocy z 14-ego na 15-ego września zajęła ona miasto. W lutym 1941 roku Niemcy utworzyli w Łęczycy getto dla ludności żydowskiej, zlikwidowane w kwietniu 1942.
Oprócz Zamku Królewskiego i jego muzeum oraz Archikolegiaty w Tumie, polecamy zobaczyć także dwa zabytkowe kościoły łęczyckie. Są to kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła oraz kościół i klasztor ojców Bernardynów z przepięknymi barokowymi freskami. Warto również przespacerować się wzdłuż łęczyckich zalewów.
W tym roku na Zamku Królewskim w Łęczycy odbędzie się już XX Międzynarodowy Turniej Rycerski. Przypominamy jak było na zeszłorocznej edycji:
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami łęczyckiego Muzeum oraz Domu Kultury:
Zobaczcie również relację z wizyty w Łęczycy – podróżnika i vlogera – Dariusza Rybackiego. (Pieszo przez Polskę)
Królewskie Miasto Łęczyca da się lubić! Przekonajcie się sami 🙂