Operator drona – nowy zawód

Drony, wzbudzają emocje, są wyrazem jakże szybko rozwijających się technologii. Nowa forma fotografii i monitoringu jest na wyciągnięcie ręki, ale czy dla każdego? Latanie dronami to nie tylko zabawa, hobby, praca, to przede wszystkim odpowiedzialność za bezpieczeństwo w powietrzu i za otoczenie w miejscu gdzie latamy.

Z góry widać lepiej, ale…

Fotografia przy użyciu dronów to szansa na powstawanie wielo-elementowych, wcześniej nie pokazywanych ujęć z powietrza. Zarysy budynków, zbiorników wodnych, pól uprawnych i innych elementów krajobrazu w połączeniu z naszym postrzeganiem świata może dać całkiem kreatywne fotografie.  Są jednak minusy… to dość kosztowne zajęcie, oczywiście ‘’drona’’ można kupić już za 400zł., ale pisząc o dronach i dobrym sprzęcie mówimy min.  o kwocie rzędu 5 tys. złotych. Doliczając dodatkowe asortyment, typu zapasowa bateria, plecak, torba, szkolenie, certyfikat -powinniśmy zamknąć się w kwocie ok. 10 tys. złotych.

Lataj z głową

operator drona

Operator drona

Pilot/ fotograf, operator drona,  operator statku bezzałogowego itp., jakby tego zawodu nie nazwać, jest to nazwa dość nowa. Operator statku bezzałogowego to coraz popularniejsza i bardziej dostępna forma przygody z lotnictwem, tym samym musimy zdawać sobie sprawę z prawnych konsekwencji łamania przepisów ruchu lotniczego. W związku z coraz większym ruchem w powietrzu statków bezzałogowych Urząd Lotnictwa Cywilnego stworzył kampanię „Lataj z głową’’

Pamiętajmy, że w świetle prawa używając drona do celów komercyjnych musisz spełnić kilka istotnych warunków. Pierwszy i najważniejszy to zdobycie świadectwa kwalifikacji, wszelkie informacje znajdziesz tu:

http://www.ulc.gov.pl/_download/personel_lotniczy/szkolenie/biuletyn_11_04_2014.pdf

Fragment ustawy o lotnictwie do pobrania

Gdy jest to niezbędne, należy również  z min. 5-dniowym wyprzedzeniem zakomunikować i zgłosić swój lot do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej- niezbędny formularz do pobrania 

Szkolenia i przygotowanie do egzaminu państwowego

Jeżeli już postanowiliśmy, że fotografia i elementy lotnictwa w jednym to nasza pasja i chcemy czerpać z tej dziedziny, to powinniśmy swoją przygodę rozpocząć od szkolenia (jeszcze nieobowiązkowego- zmiana nastąpi za kilka tygodni). Dlaczego? Wiedzy do przyswojenia jest sporo a wiedza lotnicza porozrzucana po całej sieci jest wszędzie i nigdzie dlatego warto skorzystać ze wskazówek profesjonalistów, jednocześnie poznając nowe środowisko z tej dziedziny. Swoją przygodę lotniczą rozpocząłem z Centrum Szkoleń UAV – profesjonalne podejście i szkolenie trwające 6 dni znacznie ułatwiło mi podejście do egzaminu, a mimo to dopiero po drugiej próbie egzamin państwowy został zakończony pozytywnym wynikiem.( emocje jak na maturze 😉 )

Jeżeli jednak fotografia z powietrza jest potrzebna ci sporadycznie, aby uwiecznić wyjątkową chwilę, pokazać swoje nieruchomości na sprzedaż, uwiecznić krajobraz Twojej okolicy itp, to warto wynająć profesjonalistę z odpowiednimi uprawnieniami i papierami. Oszczędzisz wtedy na niepotrzebnych awariach i unikniesz problemów z prawem.

Potrzebujesz wynająć drona, polecamy firmę .

O dronach na łamach Owl You Need – portal twórczych i aktywnych będzie jeszcze nie raz. Drony to również broń dla żołnierzy do niszczenia. Statek powietrzny typu dron uzbrojony w sprzęt fotograficzny nie niszczy lecz tworzy -wyjątkową fotografię.

Sklep, z profesjonalną obsługą i dużym wyborem, który polecamy www.drony.net.

Wszystkim operatorom statków bezzałogowych, szczególnie tym uzbrojonych w kamery i aparaty życzymy wspaniałych chwil nad horyzontem.

Zapraszamy na stronę Agencji Marketingowej : Filmowanie dronem i Content Marketing – SowiWeb

W związku ze nowymi przepisami zapraszamy do artykułu o Drone Radar.