Moim zdaniem odpowiednio dobrany i wykonany masaż to prawdopodobnie najlepszy zabieg z dziedziny rehabilitacji medycznej. Wyobrażam sobie, że po przeczytaniu tego stwierdzenia wielu fizjoterapeutów stwierdziłoby, że nie podzielają mojego zdania. Jest przecież sporo wspaniałych i skutecznych zabiegów fizykalnych wykonywanych nowoczesnymi aparatami do terapii ultradźwiękowej, elektroterapii i terapii laserowej, jest też terapia falą uderzeniową, czy też zabiegi ogólnoustrojowe w kriokomorze. Dlaczego zatem ja jako masażysta, pracujący z ciałami klientów głównie manualnie, czyli własnymi rękoma tak często spotykam się ze wspomnianym wcześniej stwierdzeniem, że masaż ręczny jednak jest najlepszy? Co takiego jest w masażu manualnym, że cieszy się tak dobrą opinią?

Istnieją co najmniej 3 tajemnice wykonania dobrego masażu:

 Tajemnica dobrego masażu nr 1.

Odpowiedniej jakości dotyk jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, że masaż będzie odebrany przez klienta/pacjenta jako zabieg nie tylko przynoszący ulgę, dający poprawę w danym problemie zdrowotnym, ale także relaks i rozluźnienie.

Tajemnice dobrego masażu

Dotyk w masażu

Pisząc dotyk odpowiedniej jakości mam na myśli dotyk świadomy, w trakcie którego terapeuta swoimi dłońmi „czyta” ciało pacjenta i odpowiednio na nie reaguje. Jeden z moich nauczycieli stwierdził w wywiadzie, że sam będąc masowanym o wiele bardziej przeżywał masaż osoby mniej doświadczonej, ale zaangażowanej w to, co robi, niż masaż praktyka z dużymi umiejętnościami, który wykonywał ruchy automatycznie. Podzielam tę opinię i bardzo sobie cenię masaże pleców wykonywane przez moją żonę, która nie ma żadnego wykształcenia w tym kierunku (poza kilkoma wskazówkami ode mnie), ale robi to z miłością. Chodzi tu o miłość, której piękną definicję stanowi hawajskie słowo aloha oznaczające szacunek, akceptację, dzielenie się radością życia, a także będące powitaniem, jak np. nasze „witaj, dobrze, że jesteś”.

Tajemnice masażu

Masaż hawajski Lomi Lomi Nui

Już samo takie życzliwe podejście do klienta/pacjenta, którego ja osobiście nauczyłem się m.in. dzięki kursowi masażu hawajskiego Lomi Lomi Nui sprawia, że osoba korzystająca z masażu od samego początku czuje się dobrze w rękach terapeuty, łatwiej otwiera się na oddziaływanie masażu i w efekcie czerpie z niego większe korzyści.

Pisząc na początku o odpowiednio wykonanym masażu głównie chodziło mi o podkreślenie ogromnej roli zaangażowania masażysty w wykonywany masaż, bo to w znacznym stopniu decyduje o jakości zabiegu.

Już wkrótce zdradzimy Wam kolejne tajemnice udanego masażu 🙂

Remigiusz Kostusiak

MASAŻ & HAMMAM

Gabinety SPA & WELLNESS

Moniuszki 2A Kudowa Zdrój (budynek Aquaparku WODNY ŚWIAT)

www.masaz-kudowa.pl