Innowacyjna architektura z Polski
Jeśli zamierzasz odwiedzić Szczecin to koniecznie musisz udać się na ulicę Małopolską i zobaczyć Filharmonię im. M. Karłowicza .Ta ciekawa bryła uhonorowana  została w roku 2015 międzynarodową nagrodą architektoniczną. To wielkie wyróżnienie dla polskiej architektury współczesnej i pierwsza tego typu nagroda dla Polski.
– PrzyjechaliÅ›my do fantastycznej Barcelony przekonani, że sama nominacja to i tak wielki sukces – mówi Dorota Serwa, Dyrektor Filharmonii im. M. KarÅ‚owicza. – I bÄ™dÄ…c w malutkim, ciasnym pomieszczeniu Fundacji im. Miesa van der Rohe, emocje siÄ™gnęły zenitu. Pierwszym sygnaÅ‚em zwyciÄ™stwa byÅ‚a krótka charakterystyka kryteriów, jakimi kierowali siÄ™ jurorzy. Już wtedy poczuliÅ›my, że Filharmonia doskonale siÄ™ w nie wpisuje.
Jurorzy podkreślali niezwykłą energię, z jaką zetknęli się podczas wizyty w szczecińskim budynku. Podkreślali również konteksty urbanistyczne i to, jak doskonale Filharmonia wpisała się w życie mieszkańców Szczecina.
Budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, otwarty w ubiegłym roku, zaprojektowała pracownia Barozzi/ Veiga (Alberto Veiga i Fabrizio Barozzi) z Hiszpanii. Budowa trwała trzy lata (2011 – 2014). Koszt inwestycji wyniósł 120 mln zł. Część pochodziła z budżetu Miasta Szczecin, pozostałe ze środków Unii Europejskiej.
Pozostali finaliÅ›ci nagrody to Muzeum Sztuki w Ravensburgu w Niemczech, Museet for Sofart – DuÅ„skie Muzeum Morskie w Helsingorze, Saw Swee Hock Student Centre – nowe centrum akademickie London School of Economics – oraz Cantina Antinori – Winiarnia Antinoriego w San Casciano in Val di Pesa koÅ‚o Florencji.
Kreatywnik portal twórczych i aktywnych serdecznie gratuluje Dyrekcji i wszystkim zaangażowanym w artystyczne życie filharmonii.
Źrodło: filharmonia.szczecin.pl
Czekamy na kolejne tego typu nagrody, nie tylko dla polskich budowli, ale również polskich architektów, wówczas sukces będzie jeszcze większy .