Największy katalog dworów, pałaców i zamków w Polsce

Na łamach naszego portalu staramy się ukazywać miejsca, rzeczy, a przede wszystkim ludzi, którzy mają istotny wpływ na nasze otoczenie, zmieniają je pozytywnie. W tym artykule pragniemy Wam przedstawić Marka Kujawę, redaktora naczelnego  portalu – polskiezabytki.pl – największego katalogu dworów, pałaców i zamków w Polsce. Opowie co nieco o jego powstaniu i celach i dalszych planach. (red.)

„Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich…”

”Siedziby szlacheckie rozpalały wyobraźnię od dawna. Od dawna też próbowano usystematyzować wiedzę o dworach i pałacach Rzeczypospolitej. Szczególnie dużo publikacji na ten temat zaczęło pojawiać się od połowy XIX w., np „Dwory polskie w wielkiem księstwie poznańskiem” L.Durczykiewicza. Pod koniec XIX w. nastąpił niebywały postęp w dziedzinie komunikacji „parowce, koleje żelazne, automobile, telegraf, telefon (w najnowszych czasach również aeroplany i radio) – jak pisał w 1930 r. dr Emil Pfeffer. Nie było jednak Internetu, a pomimo tego kilku pasjonatów dokonało niezwykłego czynu – opisali wszystkie miejscowości z terenów obejmujących Polskę na przestrzeni wieków. Tak powstał „Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich…”, którego 16 tomów powstawało w okresie 1880-1902. My w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie powtórzyć tego wyczynu. Musiałby to być ogromny projekt z potężnym budżetem, nieporównywalnym z tymi, jakie przeznaczają samorządy na opracowanie publikacji dotyczących gmin, czy powiatów. Życie pokazuje jednak, że czasami cuda potrafi zdziałać jeden człowiek, pasjonat i miłośnik zabytków.”

zabytki polskie
zabytki polskie
zabytki polskie
zabytki polskie

Od wielu lat marzeniem pewnego konserwatora zabytków było stworzenie takiego właśnie,tytanicznego dzieła. I tak w 2008 r. w sieci World Wide Web pojawiła się strona Polskie Zabytki – największy polski katalog dworów, pałaców i zamków w Polsce. Strona obejmuje tereny całego kraju i prezentuje wszystkie obiekty ujęte w rejestrach zabytków, parki zabytkowe i mnóstwo obiektów, których w tychże rejestrach nie ma. Cały czas pojawiają się nowe, te „odkryte” przez respondentów, albowiem strona jest tak urządzona, że każdy może nadsyłać tu swoje zdjęcia i opisy, a także sugerować obiekty do dodania. Od trzech lat katalog stał się też portalem społecznościowym, na którym można dodawać znajomych o podobnych zainteresowaniach. Jest tu także forum dyskusyjne i możliwość dodawania komentarzy przy obiektach. Stronę wspierają Fan Page oraz grupa w serwisie Facebook (o tej samej nazwie). Osobiście jestem redaktorem Polskich Zabytków od 2011 r. i w tym czasie uzupełniłem większość obiektów z woj. kujawsko-pomorskiego. Tzw. „życie” spowodowało, że mam dużo czasu. Będąc
rencistą i niepełnosprawnym cały wolny czas poświęcam na poznawanie kolejnych miejsc i uzupełnianie naszej strony. Gorąco zachęcam też wszystkich do przyłączenia się do naszej społeczności. Oprócz satysfakcji, każdy, kto chce się zaangażować może zostać redaktorem i przedstawicielem portalu, co udokumentujemy identyfikatorem, czy wizytówkami. Mamy też koszulki
i czapeczki z nadrukiem, co powoduje, że możemy się czuć naprawdę fajnie jako przedstawiciele takiej społeczności. Gadżety finansuje właściciel strony, pan Darek Szymanek z Warszawy (właściciel firmy : decorservice.pl )
Obecnie pomimo ogromu katalogu i pracy kilkudziesięciu osób, oraz faktu, iż jesteśmy postrzegani jako instytucja, nie wspomaga nas niestety żadna organizacja państwowa ani fundacja. Czas pokaże, w jakim kierunku się rozwiniemy a na razie… uzupełniajmy katalog!

Film i zdjęcie w tle: SowiWeb

Jeśli znacie kogoś twórczego, aktywnego i uważacie, że warto o tej osobie napisać to powiadomcie nas o tym: sowiweb@gmail.com. Oczywiście jeśli spodobał się Wam artykuł to koniecznie udostępnijcie go i polubcie nasz fan page.